Každý začátek nového roku s sebou přináší změny, na které si musíme zvyknout. Poslanci a vláda nám ani nic jiného na výběr nedávají. I tento rok není vyjímkou. Už od loňského roku se pojem Průkaz energetické náročnosti (PENB) stal často zmiňovaným pojmem v souvislosti s domy a byty v tisku a médiích. Pro letošní rok 2015 se povinnost zajistit energetický průkaz rozšiřuje více než tomu bylo vloni. Pokud chcete prodat nebo pronajmou budovu nebo její část musíte uvést energetickou náročnost, která je určena v průkazu. Tento údaj nesmí od 1. ledna 2015 chybět ani na informačních a reklamních materiálech, například v inzerci, na letácích apod. Zpracování průkazu musí zajistit i stavebník, vlastník budovy nebo SVJ, a to jak u bytových domů, tak i u administrativních budov. Určující je v těchto případech celkový energetická vztažná plocha, která je větší než 1500 m2.
Možná vás bude zajímat na základě jakých podkladů se bude průkaz pracovávat. Pro energetického specialistu, který bude průkaz zpracovávat, je důležité mít k dispozici stavební dokumentaci dané budovy. Průkaz může být zpracován i bez stavební dokumentace není-li k dispozici, nicméně lze předpokládat, že cena za takto zpracovaný průkaz bude vyšší.
Průkazy energetické náročnosti dokládají, že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – při typickém užívání – odvodit roční náklady na energie. Jedná se o obdobu uvádění normované spotřeby u automobilu nebo například štítku s energetickou třídou na ledničce. Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele. Informují účastníky realitního trhu o kvalitě zboží, což je základním předpokladem jeho dobrého fungování. Lidé tak nebudou kupovat “zajíce v pytli” – tedy například budovu, jejíž provoz se jim následně velmi prodraží.